Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.10.2011 14:14 - Страх, "кух вот", или защо "лъжат" социолозите
Автор: cnyyk Категория: Политика   
Прочетен: 1736 Коментари: 1 Гласове:
1



image

Фотограф: Юлия Лазарова

image

  Изборните прогнози може да се различават немалко от резултатите. Въпросът "Защо излъгаха социолозите" изниква всеки път след гласуването, но сега за несигурността на данните предупредиха самите социолози. Пред "Дневник" някои от тях изказаха опасения от процеси в обществото, заради които картината се изкривява.

Според представители на "Галъп", "Скала" и "Медиана" проблемът идва от безпрецедентно високия процент хора, които отказват да участват в проучванията. Така мнението на голяма част от гражданите остава скрито, а получените отговори се "пренасят" за всички избиратели. Социолозите обясняват отказите с недоверие към тях самите, както и със страх от свободно изразяване.

Според "Алфа Рисърч" обаче отказите не се увеличавали с наближаването на изборите. Изкривяването можело да дойде от т. нар. кух вот - заявяването на подкрепа към силните на деня, към управляващите в момента съответната община или в държавата от страна на хората, които се в действителност се притесняват да споделят мнението си. Така можело да се стигне до надценяване на свръхбонусите, давани на управляващите.

По думите на Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч" сериозният проблем на тези избори е, че политическата представителност на кандидатите, техните послания и ангажименти са били изместени в медийното отразяване и дискусии от социологическите прогнози. Това колко е силен даден кандидат стана по-отразявано и видимо отколкото това, какво те биха свършили, посочи тя. И отбеляза, че така се изкривява сериозно средата, създава паралелна реалност и прогнозите стават по-несигурни. Веднъж имаш кухия вот от заявената подкрепа за силния на деня и последващ вторичен ефект от допълнително създаване на такъв кух вот чрез медийната пропаганда на социологическите данни, допълни Димитрова.

Въпреки мнението на колегите си, тя смята, че не може да се говори за съществуването на страх, обоснован на политически причини. Действително съществува страх в хората и част от тях отказват да участват в проучванията, но този страх те изпитват изобщо към институциите - те не биха свидетелствали в дело, не биха докладвали за подкуп и т.н., допълни тя.

За разлика от Димитрова, гравитиращите към левицата Кънчо Стойчев ("Галъп") и Кольо Колев ("Медиана"), както и Цветозар Томов от "Скала" (към "Зелените"), твърдят, че страхът е именно на политическа основа.

Представете си как се държат полицейските началници из градовете, където вътрешния министър и шеф на щаба на ГЕРБ Цветан Цветанов ходи на предизборни посещения и какво впечатление остава това в местните хора, каза Кънчо Стойчев. Страхът надминава нивата от началото на прехода, затова и "Галъп" за първи път няма да излезе с прогнози преди изборите - това ще е нашия знак, оценка за безпрецедентната атмосфера и ненормалното състояние на обществото в България, допълни той. Как в такова мърляво време да имаш достоверни прогнози, допълни той.

Според Цветозар Томов над 50 на сто от хората отказват да участват в проучванията, което е неимоверно високо ниво - доскоро отказите са били около 25 на сто. Хората до такава степен се страхуват, че например в момента е трудно да регистрирах избиратели на РЗС, макар тази партия да има депутати в Народното събрание и очевидно има някаква подкрепа, допълни той. Поради това и заради опасения от избори манипулации, агенция "Скала" също нямало да има предизборно изследване в дните преди гласуването.

Една четвърт от избирателите се опасяват, че свободната политическа изява на изборите може да има негативни последици за тях, особено остро е това опасение в малките населени места, сочи и изследване на "Медиана". 23 % от избирателите се опасяват, че могат да бъдат тормозени заради политическите си убеждения. 33,9 % от заявилите, че ще гласуват за Росен Плевнелиев, казват, че не се страхуват да изразяват политическа позиция, а 15,9 % се страхуват. От подкрепящите Ивайло Калфин – 22,5 % се страхуват, а 25,5 % не се страхуват. От заявилите, че ще гласуват за Меглена Кунева 18,3 % се страхуват, а 13,5 % не се страхуват. И при това проучване 52 на сто от потърсените, са отказали да отговарят на въпросите.



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. bgjunak3 - БРАВО!!!
20.10.2011 15:11
А ДАНО СВЕТЛЬО ВИТКОВ ДА СТИГНЕ БАЛОТАЖ И ДА СЕ ХВАНЕТЕ ВСИЧКИ ПСЕВДО-ПОЛИТИЦИ, -МЕДИИ И -СОЦИОЛОЗИ ЗА ПАЛЦИТЕ!

http://bgjunak3.blog.bg/
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: cnyyk
Категория: Новини
Прочетен: 1736706
Постинги: 657
Коментари: 502
Гласове: 485
Архив